OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 19.03.2024 14:39:38 

Niečo o výcviku

Vitajte na stránke kynologiatopolcany.wbl.sk v sekcii Niečo o výcviku

Skúšobné poriadky nájdete tu: https://www.zsk-sr.sk/stiahnut.html

________________________________________________________________________________________________________________________

 

Socializácia zachraňuje životy. Socializuj od šteniatka! V minulosti sa majiteľom psov odporúčalo zabraňovať kontaktu šteniatok s inými psami až kým nedosiahli určitý vek. Avšak odborníci dnes svoj názor radikálne menia. Prečo je to tak?

 

Socializácia zachraňuje životy. Socializuj od šteniatka!

 

Prečo taká náhla zmena v postoji? Ešte pár rokov dozadu bolo neprípustné, aby sa šteniatko očuchávalo s inými psami na ulici a dnes odborníci po skorej socializácií priam volajú. Tak ako to naozaj je? Všetko sa točí okolo pozitívneho posilňovania. Socializácia totižto zachraňuje životy.
 

Problémy s chovaním sú najčastejším dôvodom na eutanáziu, rovnako tiež dôvodom na odloženie psa do útulku. Väčšine problémov s chovaním je však možné vyhnúť sa tak, že sa majitelia zamerajú u svojich psov na skorú socializáciu. Dobre socializované šteniatka zriedkakedy vyrastú do nebezpečných psov. Vždy je ľahšie predchádzať problémovému správaniu, ako neskôr riešiť problémy.

 

Poďme si preto povedať čo je základným prvkom pre správnu socializáciu šteniatka. Treba ešte zdôrazniť, že zatiaľ čo socializácia je pre šteniatko obzvlášť dôležitá, socializačné aktivity by mali pokračovať počas celého života psa.

Šteniatko a jeho socializácia. Na čo nezabudnúť?

 

Ošetrovanie: vyšetrenie uší, manipulácia s labkami, strihanie nechtov, starostlivosť o ústnu dutinu, čistenie zubov, očné vyšetrenie, starostlivosť o srsť, relaxácia pri dotyku, nosenie goliera, zdvíhanie psa.

 

Zvuky: vysávač, fén, búrka, ohňostroj, rádio, tlieskanie, hlboké a vysoké hlasy, zvuk nožníc a holiaceho strojčeka, zvuk spreju, zvonček, klopanie na dvere.

 

Netradičné situácie: diaľkové ovládanie vozidla, otváranie dáždnika, pohyblivé predmety, bicykel, skateboard, autá atď.

 

Ľudia: zo všetkých vekových skupín, farby pokožky a telesnej stavby. Invalidný vozík, chodník, barle, neočakávaný tón hlasu, tiež reč tela, nafukovačky, kostýmy, klobúky, slnečné okuliare, uniformy atď.


Udalosti a prostredie: jazda autom, veterinárne návštevy, strihanie, psia škôlka, obchody so zvieratami, dedina, mesto, námestia, parky.

 

Iné zvieratá: zaočkované šteniatka, neagresívne dospelé psy, mačky, kone atď.

 

Hračky: rôzne žuvacie, pískacie hračky, hračky do vody, lopty či preťahovacie laná.

Chôdza po rôznych povrchoch: bublinková fólia, tráva, betón, potok, rošt, kartón, rebrík, tunel, štrk atď.

 

Ako postupovať pri socializácii šteniatka?

Nielen zavádzanie nových podnetov do života psa je dôležité. Dôležitejšie je, aby pes s každou novou situáciou dosiahol pozitívnu skúsenosť. Udržuj tréningy krátke a zábavné, 1 až 3 minúty je pre väčšinu šteniat naozaj postačujúci čas.

 

Základné pravidlo znie: nová vec v prostredí znamená dobrá vec pre psa. Odmeňuj psa za akýkoľvek pozitívny záujem o stimuly, hoci ide len o očný kontakt. Na začiatku ide skôr prezentáciu stimulu ako o správanie psa. Vhodný príklad je napríklad odmeniť psa hneď po spustení vysávača a rovnako tiež po jeho vypnutí.

Pri mnohých úkonoch je dobré, ak ti niekto pomáha. Jeden zaobchádza so psom a druhý ponúka odmeny. Odmena by mala byť ponúknutá vždy keď sa kontakt s novým stimulom začína a tiež končí.

 

Učiť psa ovládať jeho strach v stresových situáciách ti pomôže udržať jeho reakcie vždy pod prahom. Ak pes nereaguje na odmeny, znamená to, že je pravdepodobne príliš blízko rušivého objektu. Zvýš vzdialenosť tak, aby pes registroval objekt (zvuk), ale zároveň z neho nebol prekvapený. Ak sa pes cíti komfortne, s radosťou príjme odmenu. Následne môžeš vzdialenosť zmenšovať.

 

Vždy, keď prekonáš so svojím šteniatkom novú situáciu a jeho skúsenosti budú len a len pozitívne, si o krok bližšie k správne vychovanému, sebavedomému a nereaktívnemu dospelému psovi.

 

 


 

Aby tvoj pes chcel s tebou spolupracovať, je dôležité nájsť správnu motiváciu.

Aký typ je tvoj chlpáč?
 
Niektoré psy sú veľmi ľahko motivovateľné, s takým psom je radosť pracovať. No druhá skupina psov, ťažko až veľmi ťažko motivovateľná je problematickejšia. Každý majiteľ by mal svojho psa poznať natoľko dobre, aby vedel, čo je pre neho správna motivácia.
 
Motivovať a zaujať psíka môžeš hračkou rôznych tvarov a z rozličných materiálov alebo aj obyčajným tenisákom.
 
No niektoré psy sa nedajú tak ľahko obalamutiť a budú spolupracovať výlučne za odmenu jedlom
 
Dnes môžeš nájsť na trhu veľa druhov pamlskov rôznych veľkostí, tvarov a príchutí, takže je z čoho vyberať. Je veľmi dôležité vybrať mlsky, ktoré budú tvojmu psíkovi najviac vyhovovať. V tomto prípade by malo platiť KVALITA je dôležitejšia ako kvantita.
 
Ako správne motivovať tvojho psíka? 
 
Pokiaľ začínaš psa učiť nový povel, treba ho odmeňovať aj za malé pokroky. Ak povel už obidvaja ovládate a pes povelu rozumie, daj mu odmenu až za správne vykonaný povel. 
 
ALE dávaj pozor na to, aby pes nečakal  po každom jednom povele. Niekedy môžeš odmenku vynechať a psíka pochváliť slovne, alebo pohladkať. 
 

Pri ťažko motivovateľnom psovi môžeš mať pri sebe aj viac druhov pamlskov, aby si psa vždy prekvapil inou dobrotou. Prípadne môžeš brávať aj nejakú hračku, keby ho pamlsky omrzeli a poriadne sa so psom vyjašiť. Tréning by sa vždy mal končiť v tom najlepšom, aby ste mali obaja dobrý pocit z dobre odvedenej práce.

Pamlsky sú veľmi nápomocné aj na obyčajných prechádzkach napríklad aj pri privolaní. Veď načo by mal k tebe psík prísť, keď máš prázdne vrecká?
Je dobré ich aspoň preventívne nosiť vo vrecku.
 
 
Keď už sme pri tých vreckách, osobne preferujem pamlskovníky. Predsa len nie je veľmi príjemné, keď ti bunda páchne od pamlskov.
 
Aké pamlsky na aký druh aktivity?
 
Na prechádzky a tréningy praktizované von sú lepšou voľbou vlhké či menšie maškrty, ktoré pes raz-dva zhltne a nemusí sa zastavovať aby ich pohrýzol.
 
S veľmi suchými odmenkami sa môže zadychčaný pes začať dusiť a môžu sa mu zasekávať v hrdle. Pes potom kašle a môže ho aj napínať.
 
Keď trénuješ alebo opakuješ doma, to, čo už viete, je jedno aký druh pamlskov budeš používať. Hlavne nech psíkovi chutia a nezabúdaj na KVALITU pamlskov. Na zadnej strane obalu je vždy napísané čo pamlsky obsahujú.